La facultatea de Litere din Cluj-Napoca ne învățau gramatică la greu... a să aflu la un moment dat că "ȘI" în gramatica Clujului se descrie altfel față de gramatica Bucureștiului și față de gramatica Iașului. Fiecare cu gramatica lui. Trebuia să învățăm 3 ani gramatica "genialilor" de la Cluj, dar abia în anul 4 să învățăm gramatica aprobată pentru a fi predată în școală, adică cea din București.
Deci în anul 4 trebuia să învățăm că acel "ȘI" înseamnă altceva, dar să nu uităm nici de semnificația de la Cluj-Napoca.
Pfff... Chestia e că totul e simplu, inclusiv să faci bani. Dar unii au făcut niște idei transmise din gură în gură pentru a complica toată informația în favoarea lor.
Și se vede clar... creierul de nucă și mai ales ideea că... fericirea stă... în lucruri... simple...
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu