vineri, 26 iunie 2026

despre... ȘI...

 La facultatea de Litere din Cluj-Napoca ne învățau gramatică la greu...  a să aflu la un moment dat că "ȘI" în gramatica Clujului se descrie altfel față de gramatica Bucureștiului și față de gramatica Iașului.  Fiecare cu gramatica lui. Trebuia să învățăm 3 ani gramatica "genialilor" de la Cluj, dar abia în anul 4 să învățăm gramatica aprobată pentru a fi predată în școală,  adică cea din București. 

Deci în anul 4 trebuia să învățăm că acel "ȘI" înseamnă altceva, dar să nu uităm nici de semnificația de la Cluj-Napoca. 

Pfff... Chestia e că totul e simplu, inclusiv să faci bani. Dar unii au făcut niște idei transmise din gură în gură pentru a complica toată informația în favoarea lor. 

Și se vede clar... creierul de nucă și mai ales ideea că... fericirea stă... în lucruri... simple...

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu